W trosce o seniorów

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu przyłączyła się do realizacji projektu mającego na celu podwyższenie bezpieczeństwa w gospodarstwach domowych seniorów.

W poniedziałek 3 grudnia 2018 r. w Rawiczu Fundacja Enea, Stowarzyszenie MY50+ oraz Enea Operator zorganizowały spotkanie z seniorami w ramach projektu „Enea dla pokoleń, wspólnie o bezpieczeństwie”. Uczestnikami ponad dwugodzinnych zajęć byli członkowie Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Miejsca na auli 1. Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu zajęło sześćdziesięcioro starszych mieszkańców miasta.

Oprócz informacji i przestróg dot. m.in. działalności oszustów żerujących na łatwowierności seniorów, część spotkania poświęcono również na zasady udzielania pierwszej pomocy.

Odrębnym punktem programu były zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym. Prelegentem z tej dziedziny był mł. bryg. Krzysztof Skrzypczak, naczelnik wydziału ds. operacyjno – szkoleniowych KP PSP w Rawiczu.

Podczas swojego wystąpienia zwrócił szczególną uwagę na zagrożenia nasilające się w tzw. sezonie grzewczym. Wskazał najczęstsze przyczyny powstawania pożarów w domach i mieszkaniach oraz poinstruował w jaki sposób im przeciwdziałać. Przestrzegał także przed śmiertelnie niebezpiecznym tlenkiem węgla, potocznie nazywanym „czadem”. Mówił w jakich okolicznościach powstaje ten gaz, dlaczego jest tak groźny, jakie są objawy podtruwania oraz jakie kroki podejmować w celu minimalizowania prawdopodobieństwa pojawienia się „cichego zabójcy”. Zachęcał również uczestników spotkania do wyposażania mieszkań w czujniki tlenku węgla i dymu.

Sześć takich właśnie urządzeń (czujników tlenku węgla), ufundowanych przez organizatorów, zostało rozlosowanych wśród osób, które w trakcie spotkania prawidłowo rozwiązały test wiedzy o bezpieczeństwie.

Jako strażacy po raz kolejny apelujemy o zachowanie maksymalnych środków bezpieczeństwa podczas użytkowania urządzeń grzewczych.

Codziennie docierają do nas informacje o tragicznych zdarzeniach będących skutkiem ulatniania się tlenku węgla (czadu). Przypominamy interwencję w Potrzebowie (gm. Bojanowo), gdzie w sytuacji zagrożenia znalazła się czteroosobowa rodzina ogrzewająca mieszkanie piecem kaflowym, czy też wypadek w Wąsoszu, gdzie podczas kąpieli, w łazience wyposażonej w piecyk gazowy, podtruł się 13 – letni chłopiec.

Dziś tragiczne informacje napłynęły z Kościana. Tam wczoraj wieczorem czad zabił 11 – latka, a cztery inne osoby uległy podtruciu.

Porady strażaków dot. zachowania się w sytuacji powstania pożaru lub wystąpienia tlenku węgla znajdziesz TUTAJ.

Opracowanie i zdjęcia: mł.bryg.Krzysztof Skrzypczak, oficer prasowy komendanta powiatowego PSP

DSC 0295
DSC 0297
DSC 0303
DSC 0304
DSC 0307
DSC 0315
DSC 0318
DSC 0321
DSC 0325
DSC 0326
DSC 0328
DSC 0329

Trackback from your site.

Prewencja

Font Resize
Contrast