Zawody sprawnościowe OSP KSRG

Strażacy – ochotnicy z Sobiałkowa (gm. Miejska Górka), Sarnowy (gm. Rawicz) i Bojanowa to zwycięzcy VIII Powiatowych Zawodów Sprawnościowych OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Ósma edycja, zainaugurowanej w roku 2007 imprezy, miała miejsce w niedzielę 16 września 2018 r. na stadionie Klubu Sportowego „Sparta” w Miejskiej Górce. Do rywalizacji w trzech konkurencjach sprawnościowych przystąpiło osiem drużyn, reprezentujących Ochotnicze Straże Pożarne włączone do KSRG.

Różnią się one diametralnie od tych, które obowiązują podczas tradycyjnych zawodów sportowo – pożarniczych. Tutaj w użyciu są pilarki do drewna, przecinarki do betonu i stali, wykorzystywany jest sprzęt do ratownictwa medycznego, drabina i ubrania żaroochronne. Zawodnicy mają styczność z „żywym” ogniem, a publiczność na własne oczy może zobaczyć autentyczne gaszenie ognia.

Regulamin zawodów przewiduje trzy konkurencje, z których jedna dot. udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, kolejna polega na ewakuacji rannego kierowcy z wraku pojazdu uczestniczącego w wypadku, a efektem końcowym ostatniej jest ugaszenie płonącej cieczy przy użyciu piany gaśniczej oraz strącenie strumieniem wody „płomyków” zainstalowanych na specjalnej kontsrukcji. To zadania wykonuje strażak zajmujący stanowisko gaśnicze na wierzchołku drabiny przystawnej.

Po zsumowaniu wyników poszczególnych konkurencji okazało się, że największą ilość punktów zdobył zastęp OSP Sobiałkowo, na drugim miejscu uplasowali się druhowie z Sarnowy, a najniższy stopień podium wywalczyli strażacy z Bojanowa.

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary i czeki okolicznościowe z przeznaczeniem na zakup sprzętu ratowniczego.

Opracowanie: KP PSP w Rawiczu

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Rawiczu

DSC 0171
DSC 0198
DSC 0206
DSC 0212(1)
DSC 0239
DSC 0240
DSC 0301
DSC 0307
DSCF5208
DSCF5314

 

 

Trackback from your site.

Prewencja

Font Resize
Contrast